Moje początki

Urodziłem się 16 października 1957 roku w Warszawie, a swoją karierę filmową rozpoczynałem od aktorstwa, którego tajniki poznawałem w Studium Aktorskim przy gdańskim Teatrze Wybrzeże. Od wczesnej młodości pragnąłem zostać aktorem, a kariera reżysera i scenarzysty wydała mi się naturalną tego konsekwencją.

Zadebiutowałem w polskim serialu młodzieżowym wyprodukowanym w 1976 roku, wcielając się w jedną z głównych ról. Wczesne lata osiemdziesiąte spędziłem jako aktor teatralny, występując na deskach płockiego Teatru im. Jerzego Szaniawskiego, a nieco później – szlifując warsztat aktorski jako statysta oraz aktor filmowy i serialowy we Francji. Był to czas wytężonej pracy i intensywnej nauki fachu, które pozwoliły na wzbogacenie mojego portfolio o około 200 pozycji. Grając we Francji małe role, czy statystując postanowiłem że musze zagrać główną rolę. Ale jak to zrobić? Nieznany aktor z Polski – nikt mi nie da we Francji takiej szansy. Muszę napisać scenariusz i zagrać w nim główną rolę. Napisałem i biegałem od produkcji do produkcji przez 11 lat! Ale wybiegałem i zagrałem główna role w filmie francuskim, w dodatku w filmie który sam napisałem! Film nazywa się Commes des Rois czyli Królowie życia. Jak ktoś niedawno mi powiedział jestem jedynym polskim aktorem któremu udało się napisać scenariusz i zagrać główną rolę w zachodnim filmie.

Pewnie niewielu z Was wie, że Spielberg kupił prawa do remake’u “Królów życia”.

Powrót

Po powrocie do Polski dalej ciężko pracowałem. Moje wysiłki zostały nagrodzone i dwukrotnie dostałem nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni w 2002 roku za film “Polisz kicz projekt” (był to równocześnie mój debiut reżyserski) i w 2006 za “Polisz kicz projekt… kontratakuje”.

Jako scenarzysta zadebiutował w 1997 roku filmem “Królowie życia”. Produkcja ta zyskała bardzo pozytywne opinie wśród koneserów i wielbicieli kina europejskiego, dodała mi skrzydeł i otworzyła drogę do dalszej kariery. Kolejne filmy, które przyniosły mi mnóstwo satysfakcji oraz ogromną popularność i uznanie kinomanów to “Córka konsula” z 2000 roku czy komedia “Francuski numer” z 2006 roku, która otrzymała nominację do nagrody Złotych Lwów.

Moje poczucie humoru zostało docenione przez organizatorów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie miałem okazję przyjąć rolę konferansjera na festiwalu w roku 1997. W pełnieniu tej prestiżowej funkcji towarzyszył mi niezastąpiony, fantastyczny człowiek – Artur Orzech.

Realizacja pasji

Do Polski na stałe powróciłem w roku 2001, aby zająć się nie tylko produkcją filmów, ale także realizować inne swoje pasje. W latach 2008 – 2010 byłem więc naczelnym redaktorem magazynu Gentleman, a w roku 2007 założyłem na Zamojszczyźnie gospodarstwo agroturystyczne Pujszany, które prowadzę do tej pory. Stworzyłem i zorganizowałem pierwszy internetowy Talent Show – Zostań Gwiazda Filmową. Zacząłem organizować wielkie gale takie jak Luksusowa Marka Roku, Osobowości i Sukcesy Roku oraz Optymista Roku.

Człowiek wielu talentów

Założyłem Fundację “Jestem Optymistą” i stworzyłem Światowy Dzień Optymisty – 21 sierpnia. Organizowałem największa polską galę w Cannes w czasie Festiwalu Filmowego Polska Noc w Cannes w hotelu Carlton. Wydaje magazyn “Osobowości i Sukcesy”. Przygotowuje kolejne gale i kolejne Filmy.

Jestem człowiekiem o wielu zainteresowaniach. Międzynarodową sławę i uznanie zyskałem jednak nie tylko dzięki swoim naturalnym predyspozycjom aktorskim i reżyserskim, ale także ciężkiej pracy i perfekcjonizmowi… no i temu że mam w sobie trochę szaleństwa.